суббота, 7 ноября 2015 г.

08,10,15

Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum


Muuseum avati 1980, aastal Eesti Kunstimuuseumi filiaalina Tallinna vanalinnas. 17. sajandist pärinev barokkhoone, varasem viljaladu, restaureeriti ja kohandati spetsiaalselt muuseimu jaoks. 2004. aastal sai Tarbekunstimuuseumist iseseisev riigimuuseum : Eesti Tarbekunsti- ja Disaini- muuseum. Sellega seoses laienes muuseumi huvivaldkond ning tähelepanu koondus kunstnike unikaalloomingu kõrval ka disainitemaatikale laiemalt, et avada ja mõistetada kohalikku argikeskkonda.
Näitused : Muuseumi 1. korrusel ja galeriis on vahetuvad näitused, 2. ja 3. korrusel saab enamasti näha Eesti tarbekunsti ja disaini püsiväljapanekuid. Pea 30 aasta jppksul on korraldatud üle 150 kohaliku ja rahvusvahelise tarbekunsti- ja disainitemaatilise retrospektiivi ja isikunäituse.
“Uus Põhjamaade moeillustratsioon II”, kus oma loomingut esitlevad 21 illustraatorit Põhjamaadest. Eesmärgiks on moeillustratsioonide valdkonda tutvustada ning eksponeerida selle värskeid suundi ja tehnikaid. Näituse kuraator on Toomas Volkmann, graafiline disainer Tuuli Aule ja koordinaator Helen Saluveer.Näitusel osalevad kunstnikud on: Eestist: Marju Tammik, Anu Samarüütel, Britt Samoson, Kätlin Kaljuvee / Soomest: Laura Laine, Annu Kilpeläinen, Riikka Sormunen, Jarno Kettunen / Rootsist: Cecilia Carlstedt, Stina Persson, Daniel Egneus, Sara Andreasson, Liselotte Watkins / Taanist: Naja Conrad-Hansen, Mia Marie Overgaard, Mads Berg, Lisa Grue   / Norrast: Esra Roise, Natalie Foss, Magnus Voll Mathiassen, Hans Christian Oren. Mulle vääga meeldis näitus, mida meil oli. Ja mul on palju fotod aga tahan näitada mida meeldis rohkem :









“Uus Põhjamaade moeillustratsioon II” näitus oli mu lemmik kõikide seast, mida olen näinud viimasel ajal. Seal oli palju erinevas stiilis pilte, mis inspireerisid mind. Tahaksin edaspidi proovida kasutada oma tööde juures sealt saadud ideid.
Tööd olid väga värvilised ja rõõmsameelsed. Minu arvates koht näituse jaoks oli suurepärane. Mõnusa hallika põranda jaheledate seinte taustal nägid pildid väga hästi. 
Vaatamata sellele, et ma sealt eriti moodi ei märganud jäin näitusega rahule, sest sealt läksin minema pea täis heade ideedega.








28,09,1015 

Hobusepea galeriid 


See galerii oli imelik minu arvates sest, et seal oli ainult paar kõlarid ja kõik. Avatava näituse keskmes on vorm, mis pakub oma kehalist kohalolu läbi mitme teose. Ruumi modelleerivate heliinstallatsioonide kaudu jõuavad vaatajani kujundid, mis on põimitud galerii arhitektuuri sisse ja sellest läbi. Näitus esitab küsimuse võimalusest tajuda vorme ja protsesse ruumis, millel puuduvad nägemisaistinguga seotud omadused. Kohalolu kogemust lahtimõtestav näitus toob kehad ja protsessid ruumi täiesti ootamatul moel. Foto muutub elavaks, heli muutub mateeriaks, mateeria muutub ruumiks. Näitus on katse avada vaatajate kõrvad ja rõhuda kehalisusele käesoleval, visuaalselt ülelaetud ajastul.



Sten Saarits on peamiselt heliinstallatsioonidega tegelev kunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri eriala bakalaureuseõppe 2015. aasal. Saarits on end täiendanud Viini Kaunite Kunstide Akadeemias ja osalenud mitmes erialases rahvusvahelises töötoas. Sten on kahel korral tunnustatud Noore Skulptori preemiaga ja ta on pälvinud Eduard Wiiralti stipendiumi.
21,09,2015

Kostabi show

TLN art space
Mark Kostabi nimi ja looming on väga hästi tuntud nii Eestis, Itaalias kui Ameerikas. Kostabi Eestis viibimise aja sisse on planeeritud graafiliste lehtede trükkimine Tallinn Art Space litograafiakeskuses. Me käisime koos gruppiga näitusele. See näitus mulle meeldib sest,et mina tutvusin uuega tehnikaga. Ja muidugi mul on paar fotod, mida mulle meeldis kõige rohkem :





Kalev Mark Kostabi sündinud 27. novembril 1960 Los Angeleses, on eesti päritolu ameerika kunstnik ja helilooja.
Ta õppis ülikoolis joonistamist ja maalimist. Aastal 1982 kolis ta New Yorki, kus ta 1988 asutas ta Kostabi Worldi. See on stuudio, kus tema 20 või rohkem abilist maalivad umbes 1500 pilti aastas.
Ta on kujundanud ka Guns N' Rosesi ("Use Your Illusion"; album sai nime Kostabi maali järgi), Ramonesi ("¡Adiós Amigos!"), Jimmy Scotti ("Holding Back the Years") ja Glinti ("Sound in Silence") plaadiümbriseid.

16.09.2015

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB






Tallinna arhitektuuribiennaal TAB on oluliseim rahvusvaheline arhitektuurisündmus Eestis ja Baltikumis. Idee Tallinna arhitektuuribiennaali vormi, toimus 8.-11. septembrini 2011. aastal. TAB – see on rahvusvaheline arhitektuuri festival, mis tutvustab kohaliku arhitektuurikultuuriga, uurib aktuaalsed teemad arhitektuuris ja muudab elupilku arhitektuuri valdkonnas. Tallinna arhitektuuribiennaal –TAB sisaldab palju üritusi. Üritused on määratud top-spetsialistidele kui ka noortele spetsialistidele, kes teeb esimesed sammud selles sfääris ja muidugi, kes lihtsalt huvitub arhitektuuri sfäärides. 
EKA arhitektuuriteaduskonna 3D Labor tutvustab TABi ajal näitusega "3DL - arhitektuursed algoritmid ja ideed ruumis" pürgimine arengu tehnoloogiaid arhitektuuris. Sellel näitusel oli esitatud 2010-1015 erinevaid videoed ning prototüüseid tarkvaralahendusi ja loodud makette. Näituse eesmärgiks on tutvustada inimesed probleemidega, mis tihti tekib uudsete ruumikontseptsioonide ja tehnoloogiate rakendamisel arhitektuuris ja ehitatud keskkonnas laiemalt. Tahan öedla ausalt, see näitus hämmastas mind. Minu esimene mulje oli segune, sest et muuseum on liiga väike minu arvates ja eksponaatide hulk oli väike. Mul oli vaja paar minutit, et mõista kuhu ma pean minema. Mul oli lihtne sokk. Pärast seda ma märkasin imelikku skulptuuri, ta nägi välja nagu luu ja alguses ma ei saanud aru, mida tahtis öelda autor. Hiljem lugesin mitu sekundit tabelit. Seal oli kirjas skulptuuri nimetus  “nagu lava”.  See pani mind mõtlema,mille jaoks on  see mudel. Hiljem viskasin pilgu skulptuurile kauemaks ning pani mind mõtlema ja tekitas suuremat huvi.  Veel seal oli palju skulptuure, mis panevad mõtlema ja see nõuab palju aega. Kõige kauem seisin maketti elupiirkondade ees. Ta kõige rohkem tõmbab minu tähelepanu. Võib olla sellepärast, et mulle meeldib silmitseda linnamakette või erinevad ehitused. Arvan, et see on väga aktuaalne tanapäeval, sest et me peame täiustama ja muutma meie ümbrus. See makett kannab nime “TANAVALIKUNSTIDE GALERII” ja see oli magistritöö, mille autor on Alvin Järving ja juhendajad olid: Andres Alver ja Indrek Rünkla. See projekt uurib võimalusi, kuidas luua kaubanduskvartalisse avalik funktsioon ilma hoonet ehitama. Tänavakunstide galerii on institutsioonita moodsa kunsti muuseum, mis täitub iseenasest. Galerii elab hoone fassaadidel ning majadevahelises tanavaruumis. Projekt tegeleb hoonete fassaadide strateegiaga, luues hoone väliskihile uusi funktsioone. Välis naha disain kontrollib ruumilisi olukordi, luues ja piirates tänavakunstide tekkimise eelduseid. Lisaks galeriiruumile vastab kvartal ka kõikedele tavapärastele avaliku ruumi funktsioonidele. Seinal oli kirjatatud “naha strateegia” ja “päikesekiirguse analüüs”. See eksponaat sisaldab must-valget värvi ja väljendab huvitavat ideed.


„ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri” on Eesti Arhitektuurimuuseumi püsinäitus, mis tutvustab siinse professionaalse arhitektuuri- ja ruumikultuuri arengut. Näitus käsitleb tähtsamaid lõike nii Eesti arhitektuuri kujunemisloost 20. sajandil kui ka huvitavamaid nähtusi tänapäeval, andes ülevaate sellest, kuidas on ühiskondlikud, majanduslikud ja poliitilised protsessid mõjutanud siinsete inimeste eluviise ning kohalikku ruumilist arengut. „ELAV RUUM: sajand Eesti arhitektuuri” on suunatud kõigile arhitektuurihuvilistele, nii kohalikele kui ka külalistele. Erialast publikut võiksid köita seni eksponeerimata maketid ning pildimaterjal, mis on viimastel aastatel muuseumi kogusse lisandunud. Kuraatorid: Mait Väljas, Carl-Dag Lige





















Teisel korrusel oli rohkem huvitavaim näitus. Näituse nimi on "Keha ehitus. Body Building" vaatleb tänapäevase ehituskunsti hübriidsed ilminguid, kus omavahel põimuvad tehnoloogia, teadus ning uued materjalid. Vähem või rohkem kontrollitud süsteemsed suhted võimaldavad kujundada uusi nähtusi meie elukeskkonna jaoks. Nähtuseid, mis otsivad justkui tasakaalu kontrollimatu ja kontrollitava – keha ja ehituse – vahel. Kuraatorid: Sille Pihlak, Siim Tuksam. 

Sellel näitusel olid väga imelikud eksponaadid. Ausalt, minu arvates, arhitektuur peab olema kasulik, aga sellel näitusel olid asjad, mis veidi ärritavad mind ja  ei tundnud erilist midagi. Muidugi olid seal ilusaid eksponaate, aga suurem osa tundus kasutu.
           Lõpus tahan öelda, et see on tore, kui on võimalus külastada sellised näitused. Väga huvitav on mõista, arutleda või isegi uurida , mida teised inimesed üritavad väljendada oma skulptuuriga ja kunstiteosega.  Näitusel olid eksponeeritud nii hõljuvad objektid kui ka interaktiivsed robootilised seadmed, 3D-prinditud, laserlõigatud ja kompleksse geomeetriaga katsemaketid kui ka uudsed ja originaalse ülesehitusega arhitektuursed tarkvaralahendused. Näituse kuraatorid ja teostajad on arhitektid Martin Melioranski (EKA 3DL juhataja), Renee Puusepp (EKA arhitektuuriteaduskonna teadur), Paco Ulman, Kaiko Kivi, Kristjan Männigo ja Riho Kerge. Arvan, et see on kasulik ja väga oluline aeg-ajalt külastada kunstisfääri. Meie elu on väga üksluine ja me peame lahjendama tema värvidega. Veel tahan öelda, et inimesed vajavad kunsti.Tore teada, et Eesti kunst tõmbab rohkem tähelepanu kui varem. Mulle see meeldis rohkem sest, et ta on natukene ebatavaline : 









10,09,2015

3LD disainigalerii

10.09.2015 ma käisin Tallinna arhitektuuribiennaalis (TAB). EKA arhitektuuriteaduskonna 3D Labor tutvustab TABi ajal näitusega "3DL - arhitektuursed algoritmid ja ideed ruumis" pürgimine arengu tehnoloogiaid arhitektuuris. Sellel näitusel oli esitatud 2010-1015 erinevaid videoed ning prototüüseid tarkvaralahendusi ja loodud makette. Näituse eesmärgiks on tutvustada inimesed probleemidega, mis tihti tekib uudsete ruumikontseptsioonide ja tehnoloogiate rakendamisel arhitektuuris ja ehitatud keskkonnas laiemalt. Näituse kuraatorid ja teostajad on arhitektid Martin Melioranski (EKA 3DL juhataja), Renee Puusepp (EKA arhitektuuriteaduskonna teadur), Paco Ulman, Kaiko Kivi, Kristjan Männigo ja Riho Kerge.


  See maket kõige rohkem tõmbab minu tähelepanu. Võib olla sellepärast, et mulle meeldib silmitseda linnamakette või erinevad ehitused. Arvan, et see on väga aktuaalne tanapäeval, sest et me peame täiustama ja muutma meie ümbrus. See makett kannab nime “TANAVALIKUNSTIDE GALERII” ja see oli magistritöö, mille autor on Alvin Järving.